Kurumsal

Dün, Bugün ve Yarın

Şekeröz Hakkında

Kaliteden ödün vermeden Hizmetle Geçen 30 Yıl

BİZ KİMİZ & TARİHÇE

YERİNDE YEMEK HİZMETİ

Hizmet alanlarımızdan ilk sırada olan ve mükemmeliyeti yakaladığımız “Yerinde Yemek Üretimi” hizmetimizi, yemek üretimine imkân tanıyacak mutfak ve yemekhane alanına sahip olan işletmelerin yemekleri profesyonel ekibimizce taze kaliteli ve hijyenik malzemeler kullanarak deneyimli aşçılarımız ve ekibimizle gıda mühendisleri kontrolünde hazırlanır ve servis edilir, sıradan tabldot yemek üretim anlayışının daha ötesine taşır ve beklentilerinizi karşılayacak yerinde yemek çözümleri üreterek müşterilerimize keyifle yemek yedirmeyi sağlar.

  • YERİNDE YEMEK HİZMETİ
  • TAŞIMALI YEMEK HİZMETİ
  • ÖZEL ORGANİZASYON & İKRAM HİZMETLERİ
  • KANTİN & KAFETERYA İŞLETMECİLİĞİ

gücümüz

Personel
Organik Üretim
Yönetim
Temizlik ve Kontrol

NEDEN TERCİH SEBEBİYİZ

MİSYONUMUZ
Şekeröz Yemekçilik olarak Kalite ve hizmet anlayışından ödün vermeden, sürekli yenilenen ve gelişen, sektördeki yerini koruyan, müşteri memnuniyetini temel prensip edinerek devamlı kılan, hijyeni ve insan sağlığını önemseyen, sürekli tercih edilen ve müşterilerimizin beklentilerini başarıyla hayata geçiren bir firma olmak.
VİZYONUMUZ
Müşterilerimizin kaliteli, hijyenik, sağlıklı, lezzetli ve ev yemeği tadında yemekler tüketmelerini sağlamak, organizasyon yapımızı ve hizmet kalitemizi sürekli geliştirerek yemek sektöründe, liderliğimizi korumak ve geliştirmektir.
NEDEN TERCİH SEBEBİYİZ
Hijyen & Kalite uygulamalarımız sayesinde taze ve lezzetli ürünleri sofralarınıza güvenle taşıyoruz.
Gıda sektöründe başarı büyük miktarlarda üretim yapmaktan değil, sağlıklı ürünler sunmaktan geçer. Sağlığın ilk şartının hijyen olduğunu çok iyi biliyoruz. Mutfaklarımızda a’ dan z’ ye her ayrıntının tıpkı evinizdeki gibi tertemiz olmasını ilke olarak en üstte tutuyoruz.
Tüm çalışanlarımızı Hijyen Eğitim Yönetmeliği gereğince Halk Eğitim Merkezleri tarafından belgelendirmekteyiz.
Temizlik ve dezenfeksiyon uygulamalarında mutfaklarımız ürün tür ve gruplarına göre ayrıştırılmış “çevre dostu” ve marka bilinirliği yüksek temizlik ürünleri ile dezenfekte edilmektedir.
Yemek üretimi ve servisi ile görevli tüm çalışanlarımız yasalarca öngörülen periyotlarla sağlık kontrollerinden geçirilmektedir.
Haşere ve kemirgen kontrollerimiz ilgili sertifika ve yetki belgelerine haiz ilaçlama şirketleri tarafından dünya sağlık örgütünün onayladığı pestisitler ile zararlılara karşı, düzenli periyotlarla yapılan ilaçlamalarla kontrol altında tutulmaktadır.
Kurumsal dekorasyon çalışmalarımız ile yemek salonlarınızda farklı bir atmosfer oluşturuyoruz. Kaliteli ve hijyenik yemeğin göze hitap eden kısmına da önem veriyoruz. Yemek sanatının estetik servisine, yemek salonlarımızın dekorasyonunu da katıyoruz. Bu sayede ortamın da yemeğe uygunluğunu kontrol altında tutuyoruz.